NAŘÍZENÍ HAVNÍHO MĚSTA PRAHY K POTÍRÁNÍ EPIDEMIE KORONAVIRU

18.03.2020

Od dnešních 12:00 h platí nařízení hejtmana kraje Praha a primátora hl. m. Praha MUDr. Zdeňka Hřiba v tomto znění:

"Nařizuji zákaz vstupu, pobytu a pohybu bez ochranných prostředků dýchacích cest do MHD, provozoven, jejichž provoz je povolen i za nouzového stavu, soc. a zdrav. zařízení, sídel orgánů veřejné moci, správních orgánů a IZS, školských zařízení, pošt, lékáren a nástupišť.

Počínaje dnem 18. 3. od 12:00 do odvolání."

Doporučujeme všem Pražanům toto nařízení dodržovat, eventuálně rozšířít i o pohyb po ulicích. Nadále je doporučen rozestup osob na ulicích i v obchodech min. 2 metry.

Kdo nemáte roušku z lékárny, případně doma ušitou bavlněnou, můžete použít bavlněný šátek složený v minimálně 2 vrstvách a pevně, tzn. bez škvír, připevněný přes nos a ústa. Nejedná se o pouze ochranu vaši, ale zejména o ochranu občanů spadajících do ohrožené kategorie. Tito občané v případě nákazy koronavirem musí být umístěni na umělé plicní ventilaci či na mimotělním krevním oběhu, a i tak pro ně může být tato nákaza smrtelná. Těchto přístrojů i personálu schopného jejich obsluhy má ČR omezený počet.

Pokud někdo doopravdy nemáte roušku z lékárny či provizorní vlastnoručně vyrobenou, a ani bavlněný šátek, ozvěte se na tel. č. 731538441, roušku vám ušijeme.

Co dělat v době, kdy nám ze stresu, paniky a nudy v karanténě při zákazu volného pohybu osob hrozi rozvrat osobnosti či jiné psychické následky?

Například je otevřené květinářství u hřbitova Malvazinky, a to v době Po - So, 9:00 - 17:00 h. V tomto květinářství jsou dostupné i zahradnické substráty, kvetináče a další potřeby k domácímu pěstování. Nyní je vhodná doba na okrášlení balkónů a domácností vlastnoručně vypěstovanými květinami.

I do tohoto květinářství je vstup povolen pouze s účinně zakrytými ústy a nosem.

Další tipy, jak tzv. zabít nudu, vám budeme přinášet časem.