Vánoční zpráva

15.12.2019

Vážení a milí členové a příznivci spolku Za zelené Malvazinky, z.s.,

Předem našeho vánočního dopisu vám přejeme krásné prožití třetí adventní neděle, Vánoc a krásný vstup do nového roku 2020.

Bohužel nemáme pro vás dobré zprávy ohledně naší lokality Na pláni. Dne 5. 12. 2019 napsala paní starostka Mgr. Renáta Zajíčková (ODS) dopis panu Ing. Martinovi Švábovi, kde vyjádřila plány radnice MČ Prahy 5 na zástavbu území mezi ulicemi Na pláni a K vodojemu. Jedná se o 2 terasové domy se 6 byty v parku Na pláni - v zatáčce ulice K vodojemu, a také o zástavbu 6 - 7 domů ve školní zahradě. Školní zahrada má být přesunuta na parcelu mezi nemovitosti pana Macha a paní Žirovnické. Dopis dále obsahuje další informace k plánovanému parku. Naleznete jej v příloze. Dopis paní starostka napsala přes to, že jsme ji jako zástupce veřejnosti na začátku října žádali o urgentní schůzku, kde jsme jí chtěli situaci popsat z naší strany (naše žádost zůstala bez reakce).

Jedná se o soulad se Studií Na pláni, kterou ale náš spolek dlouhodobě rozporuje, jak z hlediska způsobu jejího pořízení, tak z hlediska jejího obsahu. Spolek ji také odmítá jako relevantní podklad k pořizované změně územního plánu Z3218, ke které se stal zmocněním 270 sousedů zástupcem veřejnosti k prohlášení všech parcel dotčených touto změnou na zelené plochy v Územním plánu hl. m. Prahy. Přes to, že legislativní proces pořizování této změny dosud běží a námitka dosud nebyla na Magistrátě hl. m. Prahy vypořádána, MČ Praha 5 jedná opět v rozporu s názorem místních obyvatel a v naší unikátní zelené lokalitě plánuje výstavbu 9 domů ve školní zahradě a v parku.

Proti dopisu paní starostky a sporným usnesením Výboru životního prostředí MČ Prahy 5 jsme podali protest, ten naleznete také v příloze.

Bohužel situace je vážná. Po 6 letech marné snahy o komunikaci s naší radnicí je situace v podstatě lidsky neúnosná. Náš spolek byl a je radnicí ignorován a jeho někteří členové jsou dehonestováni (na radnici zní, a to i veřejně, že zde jsou pouze 2 - 3 sobečtí lidé, kterým vadí, že jim bude zničen výhled do zeleně; a to přes to, že prokazatelně protestují stovky místních občanů). Výbor spolku proto zvažuje právní kroky - po Novém roce bude situaci konzultovat s právníkem a řešit, jaké jsou další možnosti. Nevěříme již, že má smysl komunikace s naší radnicí, s našimi zvolenými zastupiteli, tedy se ani nebudeme účastnit jednání Zastupitelstva MČ Praha 5 v úterý 17. 12. 2019. Pokud někdo ještě máte sílu, od 15 h jsou na programu výstupy občanů a každý občan může říci v tříminutovém příspěvku svůj názor.

Držme si palce

Za Výbor spolku Za zelené Malvazinky, z.s. vám přeje krásné prožití svátečních dnů

Běla Vidmarová